Kartę rowerową wydaje nieodpłatnie, za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna: 1) dyrektor szkoły – uczniowi szkoły podstawowej, 2) dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań – osobie niebędącej uczniem szkoły podstawowej.
Kartę rowerową może uzyskać osoba, która: 1) osiągnęła wymagany minimalny wiek – 10 lat, 2) wykazała się niezbędnymi wiadomościami i umiejętnościami zakresu ruchu drogowego. Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie karty rowerowej w naszej szkole prowadzone są dla uczniów klas czwartych – w ramach przedmiotu technika.
Egzamin na kartę rowerową składa się z dwóch części: 1) teoretycznej, 2) praktycznej. Test składa się z 25 pytań zamkniętych (A, B, C), z których 20 musi być poprawnie rozwiązanych (80%). Czas trwania testu to 35 min. Można raz poprawiać część teoretyczną. Dopiero po zaliczeniu części teoretycznej można przystąpić do części praktycznej egzaminu, który dla uczniów szkół podstawowych przeprowadzany jest w miejscu wyznaczonym przez dyrektora szkoły, umożliwiającym sprawdzenie niezbędnych umiejętności praktycznych. Wynik części praktycznej będzie uznany za pozytywny, jeżeli osoba zdająca prawidłowo wykonała co najmniej 90% manewrów i nie stwarza zagrożenia dla ruchu drogowego.
Opanowanie umiejętności jazdy na rowerze: Przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca na płaskim terenie, Wsiadanie i wysiadanie z roweru (utrzymanie równowagi), Jazda po łukach w kształcie cyfry 8 (tzw. „ósemki”), Jazda slalomem między pachołkami, Hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonych miejscach, Prawidłowe wykonywanie manewrów na drodze takich jak: skręt w prawo i w lewo.